Lot z dzieckiem

Dla dziecka, które ma odbywać lot samolotem, niezbędne jest wyrobienie dokumentu tożsamości (zazwyczaj paszportu), dlatego należy zająć się tą sprawą z odpowiednim wyprzedzeniem. Dokument potwierdzający tożsamość jest niezbędny podczas sprawdzania czy dana rezerwacja została dokonana na dane właściwej osoby. 

Wózek w samolocie

Lot z wózkiem dziecięcym jest możliwy, natomiast zazwyczaj jest on transportowany w luku bagażowym. Kontrola bezpieczeństwa i odprawa wózka zazwyczaj przebiega w sposób zbliżony do bagażu rejestrowanego. Wózek można też nadać jako normalny bagaż rejestrowany.
 

Pokój matki i dziecka

Praktycznie na wszystkich polskich lotniskach są dostępne odpowiednie pomieszczenia, w których matki mogą spokojnie przewinąć czy nakarmić dziecko. Informacje o rozmieszczeniu tych punktów często można znaleźć na stronach internetowych portów lotniczych, jak również bezpośrednio u obsługi lotniska.

Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

Lot samolotem z dzieckiem nie musi być koszmarem pod warunkiem, że odpowiednio przygotujesz się do niej wcześniej. Oto kilka prostych zasad, które pomogą umilić lot z dzieckiem:


1. Dobrze przygotuj się do podróży.

Do bagażu podręcznego zapakuj ulubione zabawki Twojego dziecka. Pomogą Ci zająć pociechę na dłuższy czas. Doskonale sprawdzają się też nowe zabawki lub gry, których dziecko jeszcze nie widziało. Jeśli podczas lotu dziecku znudzą się stare zabawki możesz dać mu nową. Powinna wzbudzić jego zainteresowanie i wypełnić czas.


2. Przed podróżą opowiedz dziecku ciekawe historie o samolotach.

Jeśli dzieci są w wieku od 3-10 lat i jeszcze nigdy nie latały, opowieści o samolotach w roli głównej to doskonały sposób na zainteresowanie faktem przelotu. Możesz wpleść temat lotów samolotem w bajki opowiadane dziecku na dobranoc na kilka dni przed wylotem.


3. Weź ze sobą ulubione przekąski dziecka.


4. Jeśli podróżujesz z dwójką niesfornych dzieci – usadź je osobno.

Rozdzielenie dzieci chociażby przez zajęcie miejsca pomiędzy nimi może okazać doskonałym pomysłem w przypadku, kiedy dzieci mają tendencję do kłócenia się. W połowie podróży można zamienić dzieci miejscami po to, aby każde z nich mogło patrzeć przez okienko i czuło się na równi.


5. Ubierz dzieci na cebulkę.

W samolocie przy włączonej klimatyzacji Twoim dzieciom może być chłodno, a początkowo może być zbyt ciepło. Poza tym należy pamiętać o zmianie klimatu. Wsiadając w Polsce do samolotu może padać, a wysiadając np. w Egipcie przywitają nas wysokie temperatury i słońce. Ubierz dzieci tak, aby w każdej chwili można było coś z nich ściągnąć lub założyć bez konieczności przebierania się.


6. Bezwzględnie pilnuj dziecka na lotnisku.

Wystarczy mała chwilka nieuwagi, aby dziecko zniknęło z oczu i zgubiło się w tłumie. W przypadku bardzo dużych lotnisk lub też sezonu turystycznego możesz mieć spory problem z odnalezieniem swojej pociechy. Jeśli to możliwe staraj się cały czas trzymać dzieci za ręce.


7. Pamiętaj, że w samolocie należy pić dużo wody.

Powietrze w samolocie jest suche i organizm może się szybciej odwodnić. Jest to szczególnie ważne dla karmiących matek i kobiet w ciąży.


8. Pamiętaj, aby wziąć ze sobą leki

(krople do oczu, syrop, tabletki na ból gardła, tabletki przeciwbólowe i wszystkie inne, które używasz regularnie)


9. Jeśli podróżujesz z małym dzieckiem najlepiej wybierz loty w nocy.

Dziecko najprawdopodobniej prześpi cały lot.


10. Spraw, aby podróż samolotem była wielką przygodą i przeżyciem dla Twojego dziecka.

Pokaż dziecku przez okno chmury. Wypatruj z nim zwierząt, zamków, itp. Zainteresuj go krajobrazem.