Azory

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Azory (Portugalia)

Dziewięć małych światów w środku Oceanu Atlantyckiego

W połowie drogi pomiędzy starym, a nowym światem, na Atlantyku znajduje się grupa dziewięciu większych i mniejszych wysp należących do Portugalii. Znajdują się one około 1500 km na zachód od kontynentalnej Europy i około 3600 km na wschód od kontynentu Ameryki Północnej. Wszystkie wyspy za wyjątkiem Santa Maria są pochodzenia wulkanicznego, dlatego też na każdej z nich można podziwiać parujące gejzery, różnorodne formy wybrzeża, wygasłe wulkany, gorące źródła termalne oraz ciche jeziora kraterowe. Wszystkie ze wspomnianych elementów krajobrazu tworzą wspaniałe kulisy dla zapierającego dech w piersiach spektaklu z przyrodą w roli głównej, który nieprzerwanie trwa na Azorach. Żyzna gleba sprzyja bujnej wegetacji roślin, o czym przekonacie się spotykając długie, kilku kilometrowe krzewy hortensji oraz najróżniejsze gatunki roślin. Do tego umiarkowane temperatury nieprzekraczające w lecie 25°C i niespadające w zimie poniżej 10°C. Pogoda zmienia się tu jednak jak w kalejdoskopie, dlatego niektórzy żartują, że w jeden dzień można przeżyć tu 4 pory roku.


Azory to raj dla miłośników pieszych wędrówek i wielbicieli natury. Są one także idealnym miejscem dla wszystkich szukających spokoju z dala od masowej turystyki oraz ostatnią przystanią dla żeglarzy przekraczających Atlantyk. 242 000 osób zamieszkujących Sao Miguel, Santa Maria, Terceira, Graciosa, Corvo, Sao Jorge, Faial, Flores i Pico to w większości głęboko wierzący katolicy, którzy kultywują wielowiekowe tradycje i zwyczaje. Rolnictwo oraz eksport wołowiny i nabiału to główne źródło utrzymania ludności, która w zależności od wyspy posługuje się różnymi dialektami języka portugalskiego. Na Azorach wszystko dzieje się bez pośpiechu charakterystycznego dla nas europejczyków. W historycznych miastach ciężko znaleźć tu namacalne ślady minionych stuleci. Przyjeżdżających na Azory zachwyca za to piękno niezliczonych, wysokich wodospadów, a także widok wielorybów podczas Whale Watching u południowego wybrzeża Pico. Moc atrakcji zapewni Wam ponadto wizyta w takich miasteczkach jak Hora, Angra do Heroismo i Ponta Delgada, gdzie podczas licznych świąt poczujecie, czym jest południowy temperament. Punktem spotkań żeglarskich obieżyświatów jest Café Sport, natomiast fanów nurkowania ściągają tutejsze rafy koralowe oraz podwodne jaskinie, a żądni wrażeń mogą tu także popływać z delfinami. Tym, co najbardziej urzeknie Was na Azorach jest szczera i życzliwa gościnność samych Azorczyków.

 

Witajcie na Azorach, w zapierającym dech w piersiach raju, gdzie zwykły urlop staje się fascynującym przeżyciem.

 

Dziewięć pięknych wysp na Azorach w skrócie:

SAO MIGUEL
Wyspa ta ma 16 km szerokości i 65 km długości, To największa i najbardziej rozwinięta wyspa Azorów o charakterze turystycznym. Stolicą tej wyspy jest liczące 65 000 mieszkańców Ponta Delgada, gdzie nie brakuje historycznych kościołów, klasztorów, sklepów, restauracji i przytulnych kawiarenek. Do prawdziwych atrakcji kulturalnych na Sao Miguel należy niewątpliwie wizyta w pięknym pałacu Conceicao oraz w muzeum Carlosa Machado. Wrzące, gorące źródła w ogrodzie Vale de Furnas, połyskujące na niebiesko i zielono jeziora (Lagoa Azul i Lagoa Verde) w malowniczej miejscowości Sete Cidades, olbrzymie pola uprawne kukurydzy, tytoniu, ananasów i wina, a także plantacje herbaty, ogniste jezioro Lagoa do Fogo w górach za Serra de Agua de Pau, lecząca woda w jeziorze ogrodu botanicznego Terra Nostra - to tylko wybrane atrakcje Sao Miguel. Najbliższy port lotniczy leży zaledwie 3 km od Ponta Delgada. Jeżeli chcecie drogą lotniczą szybko przemieszczać się po wyspach to doskonałym i niedrogim rozwiązaniem będzie dla Was karnet lotniczy (Azory Airpass) linii lotniczych SATA International, który obowiązuje jedynie w przypadku uprzedniego skorzystania z usług tych linii podczas lotu z Frankfurtu na Azory. Na niektóre wyspy można dostać się także promem (większość połączeń jest aktywnych jedynie w okresie od maja do września).


SANTA MARIA
Santa Maria to wysunięta na południe wyspa Azorów o wielkości 97 m2. Zamieszkuje tu 6 000 ludzi. Głównym miastem jest Vila do Porto (3000 mieszkańców), w której znajduje się twierdza z XVI wieku, wiele kościołów, małych sklepików, supermarketów oraz wiele restauracji. Piękna piaszczysta plaża położona we wschodniej zatoce Sao Laurenzo - Praia Formosa to idealne miejsce na uprawianie windsurfingu oraz na spacery wokół Pico Alto (590 m wysokości).


TERCEIRA
To trzecia co do wielkości wyspa na Azorach (390 km2), na której żyje 65 000 mieszkańców. Terceira leży ok 80 mil na zachód od wyspy Sao Miguel, a w jej krajobrazie wyraźnie dominują bardzo ubogo porośnięte tereny płaskie. To właśnie na tej wyspie znajduje się najstarsze i zarazem najpiękniejsze miasto całego archipelagu, liczące 12 000 mieszkańców Angra do Heroismo. XVII- wieczne kamieniczki, katedra, pałac Capitães Generais, zamki São Sebastião i São João Baptista, Izba Panów Nossa Senhora dos Remédios oraz osobliwe świątynie jak chociażby Nossa Senhora da Conceicão, São Goncalo i Misericórdia – to tylko wybrane zabytki tego wyjątkowego miasta, które w 1983 roku wpisano na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Angra do Heroismo to ponad to centrum kulturalne Azorów, gdzie mieszczą się m.in. Instytut Historii Terceiry, Instytut Kultury Azorskiej, a także szkoła muzyczna i zespół teatralny. Sama Terceira słynie poza tym z odbywających się tu walk byków. Na Terceirze warto odwiedzić również Paia de Victoria, drugie pod względem wielkości miasteczko wyspy (6 500 mieszkańców), które oczaruje Was magią kolorów złotej plaży i wiecznie zielonych winnic oraz kunsztem artystycznym monumentalnych budowli kościelnych i kapliczek. Nad Paia de Victoria dumnie górują stożki wulkanów Bagacina i Cabrito, w których pobliżu znajdziecie osobliwe pola lawowe. Nieoceniony wpływ na rozwój tego miasteczka ma również amerykańska baza lotnicza mieszcząca się tu już od czasów II wojny światowej. W centrum wyspy, w miejscowości Terra Brava będziecie mogli wejść do głębokiej na przeszło 100 metrów i liczącej ponad 2000 lat jaskini wulkanicznej Algar do Carvão. W centrum wyspy najczęstszym widokiem będą dla Was jednak pola uprawne oraz pasące się bydło. Na północy wyspy znajdziecie z kolei wewnętrzne lotnisko, które łączy Terceirę z Sao Miguel, Faial, Corvo, Flores, Sao Jorge i Graciosą. Na inne wyspy Archipelagu Azorskiego dostaniecie się także promami odpływającymi z portu w Praia da Vitoria.


GRACIOSA
Ta zajmująca ok 61 km 2 i zamieszkała przez ok. 5 000 osób wyspa bywa często nazywana Białą Wyspą, czego powodem są głównie białe kamieniczki oraz stare młyny będące obiektem westchnień fotografów. Graciosa to także takie gatunki wina jak Terra do Conde i Aguardente, które cieszą się uznaniem wśród wszystkich znawców tego szlachetnego trunku. Na Graciosie warto ponad to zobaczyć grotę siarkową Furna do Enxofre. Samo dostanie się do tej mistycznej jaskini przez głęboki na ponad 100 metrów tunel będzie niezapomnianą przygodą, która znajdzie bajkowy koniec nad olbrzymim jeziorem znajdującym się wewnątrz groty. Najważniejszą miejscowością wyspy jest Santa Cruz da Graciosa (ok. 1 800 mieszkańców). Na turystów czekają tu zabytkowe kościoły, XVII-wieczne budynki, a także muzeum etnograficzne z eksponatami dotyczącymi m.in. połowu wielorybów oraz uprawy winorośli. W Santa Cruz da Graciosa nie brakuje również restauracji, barów i kafejek, gdzie zregenerujecie siły przed dalszymi wędrówkami przez nizinne tereny wyspy, podczas których urzeknie Was piękno otaczającego krajobrazu. Tutejsze samotne zatoki pozwolą Wam z kolei odpocząć od pośpiechu dnia codziennego.


SAO JORGE
56 km długości i tylko 8 km szerokości, 450 km2 i tylko 10 000 mieszkańców – to Sao Jorge. Znane zatoki, małe niziny położone bezpośrednio przy oceanie i u podnóża wznoszącej się na 600 m n.p.m. góry Faja da Caldera, magiczne wodospady, cudowne widoki na sąsiednie wyspy, krater wulkanu oraz dziewicza przyroda terenów wyżynnych - to wszystko czyni Sao Jorge prawdziwym rajem dla pieszych wędrowców. Do głównej miejscowości wyspy, miasteczka Velas (2000 mieszkańców) turystów przyciągają stare dworki, kościoły (Nossa Senhora da Conceicao i Igreja Matriz de Sao Jorge), piękny port i klimatyczne restauracje, gdzie można skosztować wybornych serów oraz świeżych owoców morza. Na Sao Jorge warto zobaczyć również małe miasteczko Manadas.

W Sao Jorge nie uraczymy plaż, jednak kąpieli można zażywać w naturalnych basenach.


PICO
Nazwa tej drugiej pod względem wielkości (447 km2) wyspy Archipelagu Azorów pochodzi od wznoszącego się tu na wysokość 2351 m n.p.m. stożku wulkanu Pico Alto. To właśnie jemu oraz przeszło 100 innym wulkanom znajdującym się na Pico wyspa ta zawdzięcza swój przydomek Czarna Wyspa. Przyjedźcie tu już dziś, aby podziwiać zapierające dech w piersiach jeziora kraterowe Lagoa do Caido i Lagoa do Capitano, które obok pełnych tajemniczości jaskiń i milczących lasów wabią przyjezdnych do odwiedzenia terenów wyżynnych wyspy. Pico to raj dla wszystkich pasjonatów wspinaczki oraz pieszych wędrówek, którzy oddając się swojej pasji mają okazję podziwiać piękno krajobrazu, który zdobią osobliwe pola lawowe. Fascynujące groty, uformowane przez rwące fale Atlantyku, romantyczne zatoki, zapomniane osady z dala od zgiełku turystów, wieloryby i delfiny wolno pływające w oceanie, wyborne wino oraz specjały rodzimej, azorskiej kuchni, jak np. Caldeirada de Peixe (potrawa jednogarnkowa z rybą) – pobyt w Pico to uczta wszystkich zmysłów.  
Na zachód od Pico warto zobaczyć miasteczko Madalena (2500 mieszkańców), gdzie oprócz starego portu rybackiego na turystów czekają także gustowne restauracje, kafejki i bary. O bogatej tradycji połowu wielorybów na Pico świadczy chociażby poświęcone temu tematowi muzeum oraz stare fabryki rybne. Z portu istnieje bezpośrednie połączenie z sąsiednią wyspą Faial oraz wyspą Terceira i Sao Miguel.


FAIAL
Ta 15-tysięczna wyspa będzie ucztą dla Waszych oczu: kwitnące na niebiesko krzewy hortensji ciągnące się przez 50 km (!), pola róż, powoje polne i niezliczone gatunki innych kwiatów sprawiają, że Faial tonie w morzu barw. Pomimo niebiańskich widoków wciąż można tu jednak znaleźć także ślady trzęsienia ziemi z roku 1998, czego przykładem są ruiny niegdyś tętniących życiem miasteczek. Światową sławą cieszy się tutejszy port jachtowy Marina da Horta, w którym każdego roku ponad 1700 żeglarzy zatrzymuje się, aby odpocząć w dalszej podróży przez Atlantyk lub zreperować swoje łodzie. Dodatkową atrakcją portu są malowidła i napisy na portowym murze, których autorami byli liczni żeglarze chcący w ten sposób uwiecznić chwilę pobytu w Faial. Znajdziecie tu także urząd pocztowy oraz słynną na całym świecie kawiarnię, Café Sport z rzeźbami wykonanymi z kości potwala (na 1 piętrze). Historia i kształt wyspy Faial Ponta dos Capelinhos, którego erupcja w roku 1957 zwiększyła powierzchnię wyspy o 2,59 km2. Wspaniałymi widokami oczarują Was z kolei kartery wulkanów Caldera (1000 m n.p.m.) oraz Cabeco Gordo (1043 m n.p.m.). Największe miasteczko wyspy Faial, Horta (6500 mieszkańców) ma do zaoefrowania turystom m.in. piękny kościół San Salvador, muzeum, klimatyczne lokale rybne przy kolorowych uliczkach. Inną zaletą tej miejscowości jest bliskie położenie międzynarodowego lotniska (zaledwie 10 km na południowy zachód od Horta). Promy Transmacor łączą Faial z pozostałymi wyspami Archipelagu Azorów. 


FLORES
„Nomen est omen“ – jak wskazuje sama nazwa, ta najbardziej wysunięta ze wszystkich wysp Azorów jest prawdziwą Wyspą Kwiatów, która dzięki malowniczym osadom, czystym strumyczkom, potężnym wodospadom oraz ujmującemu pięknu przyrody sprawi, że przeżyjecie tu niezapomniane, romantyczne chwile. Z dala od pośpiech, otoczeni spokojem jak w raju poczują się tu wszyscy kochający przyrodę oraz piesze wędrówki. Krajobraz głównego ośrodka miejskiego, miasteczka Santa Cruz zdominowały XVIII- i XIX-wieczne wille i dworki, które są świadectwem blasku przeszłości miasta, kiedy zajmowano się tu jeszcze połowem wielorybów. Te pełne świetności czasu przywołują także pełne przepychu kościoły jak np. Igreja N.S. da Conceicao oraz muzeum miejskie. Łodzią można stąd wybrać się do długiej na 50 i szerokiej na 25 metrów jaskini Gruta dos Enxareus, która byłą niegdyś kryjówką piratów. Także drogą wodną dostaniecie się stąd do cudownego parku krajobrazowego Florestal Fazenda de Santa Cruz. Przygotujcie się na zmieniający się cykl pogodowy od deszczu przez wiatr i słońce oraz bajkowy widok tęczy oświetlającej horyzont i przekonajcie się o doskonałości boskiego dzieła stworzenia. Z Lajes i Santa Cruz das Flores można promem dostać się na pozostałe wyspy Azorów, a ponadto istnieje także możliwość lotu na Corvo, Faial, Terceirę i Sao Miguel.


CORVO
Zaledwie 18 km2 powierzchni i aż tyle naturalnego piękna. Obowiązkowym punktem każdego wypadu na Corvo jest potężny krater wulkanu Caldeirao o średnicy 3,4 km, głębokości 300 m oraz z niemal mistycznymi jeziorami na jego dnie. To właśnie na Corvo leży najmniejsze miasto Europy, liczące jedynie 435 mieszkańców Vila Nova de Corvo. Malownicze, małe uliczki, pożywka dla ducha w kościele Nossa Senhora dos Milagres, wspaniały widok ze wzgórza Pao de Acucar, długa na 6 km ulica, małe lotnisko, a do tego najdziwniejsze formy skalne i małe młyny. Samotność, dziewiczość, natura i spokój w najczystszej, niczym niezmąconej formie.

Każda z wysp to odrębny świat- wszystkie je łączy jednak piękno przyrody i krajobrazów, które po prostu musicie zobaczyć.

Lotniska w Ponta Delgada:

Szczegółowe informacje

Stolica: Lizbona
Ludność: 10 707 924
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: PT
Powierzchnia: 92 090 km²
Powierzchnia lądu: 91 470 km²
Powierzchnia wody: 620 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty na Azory

  • tp
  • ab
  • s4

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Portugalii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE