Wymiary bagażu podręcznego zazwyczaj nie powinny przekraczać 55 x 40 x 20 cm, a waga nie powinna być większa niż 5 - 10 kg (w zależności od linii lotniczej). Każdy pasażer ma prawo do posiadania 1 sztuki wymiarowego bagażu. Każdy następny bagaż oraz bagaż przekraczający limity musi zostać nadany jako bagaż rejestrowany, często za dodatkową opłatą.
Przy pakowaniu się do bagażu podręcznego należy mieć na uwadze względy bezpieczeństwa i ograniczenia w możliwości przewożenia określonych przedmiotów. W bagażu podręcznym pasażer może przewozić niewielkie ilości płynów w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. Pojemniki te dodatkowo muszą być zapakowane w plastikową, zamykaną, przeźroczystą torbę o pojemności 1 litra.
Na liście przedmiotów zabronionych do przewozu w bagażu kabinowym (podręcznym) pasażera znalazły się:
Broń palna i innego rodzaju broń, m.in.:
Przedmioty o ostrych końcach lub krawędziach, m.in.:
Instrumenty tępe, m.in.:
Materiały wybuchowe i substancje łatwopalne, m.in.:
Substancje chemiczne i toksyczne, m.in.
Bagaż przewożony w luku bagażowym samolotu musi zostać nadany przed lotem, podczas odprawy na lotnisku (check-in).
Waga bagażu rejestrowanego zależy od zasad stosowanych przez linie lotnicze, przy czym zazwyczaj nie powinna przekraczać 20 kg dla klasy ekonomicznej oraz 30 kg dla klasy pierwszej i klasy biznes. Dziecku do 2 lat bez prawa do osobnego miejsca przysługuje prawo do przewozu bagażu do 10 kg.
Opłata za bagaż rejestrowany jest uwzględniona w cenie biletu lotniczego przez przewoźników rejsowych. Za każdy dodatkowy kilogram obowiązuje określona dopłata zgodnie z cennikiem przewoźnika.
Na liście przedmiotów zabronionych do wnoszenia na teren lotniska i przewozu w bagażu rejestrowanym pasażera znalazły się:
Materiały wybuchowe i substancje łatwopalne, m.in.:
Substancje chemiczne i toksyczne, m.in.: