Zmiana ciśnienia w samolocie

Jak minimalizować negatywne skutki zmian ciśnienia w samolocie

Nie każdy czuje się dobrze lecąc samolotem. I wcale nie chodzi o strach przed lotem. Główne dolegliwości, jakie mogą pojawić się w trakcie lotu, to dyskomfortowe zmiany ciśnienia. Istnieją jednak pewne sposoby, aby sobie z nimi poradzić i czuć się lepiej w trakcie podróży.
Ciśnienie na pokładzie samolotu jest niższe od ciśnienia na lądzie i odpowiada ciśnieniu powietrza na wysokości 1500-2000 metrów nad poziomem morza, czyli ciśnieniu panującemu w górach. Nie powinno to mieć wpływu na zdrowych pasażerów. Odczuwalne problemy mogą pojawić się głównie u pasażerów cierpiących na nadciśnienie, zaburzenia układu krążenia i układu oddechowego oraz u osób przyjmujących niektóre leki na inne dolegliwości. Wyczulone na zmiany ciśnienia są także niemowlęta, małe dzieci i osoby starsze.
Ciśnienie w samolocie jest utrzymywane na stałym poziomie. Zmienia się jednak podczas startu samolotu i przy lądowaniu. To właśnie gwałtowność zmiany powoduje gorsze samopoczucie.
Do negatywnych skutków zmian ciśnienia w samolocie należą:

  • zatykanie się uszu,
  • ból uszu,
  • lotnicze zapalenie ucha środkowego,
  • chwilowe pogorszenie słuchu,
  • suchość w ustach, gardle, nosie i oczach,
  • ból zęba,
  • ból głowy.

Jak radzić sobie ze skutkami zmiany ciśnienia?

Podczas wzbijania się samolotu w powietrze i w trakcie schodzenia do lądowania, uszy mogą się zatykać lub boleć. Zniwelować to może cyrkulacja powietrza, którą można wywołać ziewaniem, przełykaniem, żuciem gumy, ssaniem cukierka lub wydmuchaniem nosa z zamkniętymi ustami i zatkanym palcami nosem.
Zatykanie się uszu jest częste nawet u zdrowych pasażerów. Szczególnie są na to wyczulone niemowlęta, które podczas startu zaleca się karmić piersią lub poić z butelki. Na ból uszu mogą przede wszystkim narzekać osoby, które chorują na zatoki lub zapalenie uszu.
Zdarza się też tzw. lotnicze zapalenie ucha środkowego u osób zakatarzonych.
Przeziębionym również zaleca sie żucie gumy lub ssanie cukierka. Pomocny może okazać się także spray zmniejszający obrzęk nosa, który trzeba zastosować tuż przed startem oraz na chwilę przed rozpoczęciem obniżania lotu.
W kabinie samolotu panuje bardzo mała wilgotność, nawet na poziomie 20%. Wpływa to na wysychanie ust, gardła, nosa, oczu oraz skóry. Aby uniknąć negatywnych skutków odwodnienia należy regularnie uzupełniać płyny. Najlepiej sprawdza się woda mineralna. Należy unikać alkoholu, który jest moczopędny i w rezultacie pozbawia organizm płynów. Przed lotem warto użyć także krem nawilżający.
Osobom, które stosują soczewki kontaktowe zaleca sie zakraplanie oczu tzw. sztucznymi łzami.
Jeśli ktoś ma poważne problemy zdrowotne i bardzo silnie odczuwa negatywne skutki zmiany ciśnienia w samolocie lub też ma zalecenie od lekarza, może skorzystać z tlenu medycznego, jeśli jest on dostępny na pokładzie danego samolotu.

Ból zęba i ból głowy podczas lotu?

Ból zęba wywołany zmianą ciśnienia, w tym na pokładzie samolotu, nazywa się barodontalgią. Przydarza się osobom, które chorują na zatoki, zapalenie miazgi, miały niedawno przeprowadzane zabiegi stomatologiczne lub mają nieprawidłowo założoną plombę. Siła bólu zębów w trakcie lotu może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie, dlatego kandydaci na pilotów muszą mieć zdrowe zęby. Gdy poczuje się ból zębów w trakcie lotu, warto pójść do dentysty. Być może zaczyna się rozwijać jakaś infekcja.
Samolotowy ból głowy pojawia się zazwyczaj przy lądowaniu, w okolicy oka. Może być związany ze zmianą ciśnienia, ale jego główna przyczyna jest nieznana. Po podróży z bólem głowy warto skonsultować się z lekarzem.