Światła mijania za granicą

 

Używanie świateł mijania (tzw. świateł krótkich) w Polsce jest obowiązkowe w dzień i w nocy przez cały rok. Wynajmując auto za granicą lub wybierając się w podróż własnym samochodem warto wiedzieć jak odnoszą się do tego przepisy ruchu drogowego innych krajów.

Całodobowy bezwzględny nakaz jazdy samochodem z włączonymi światłami mijania dotyczy m.in. takich krajów jak:


We FrancjiNiemczech Szwajcarii używanie świateł jest jedynie zalecane (szczególnie poza terenem zabudowanym), ale nie obligatoryjne.


Jeśli wybierasz się samochodem na wakacje na Białoruś lub wypożyczasz tam auto pamiętaj, że świateł mijania należy używać w przypadku holowania innego pojazdu, przewożenia dzieci oraz transportowania ładunków niebezpiecznych i ponadgabarytowych. Na Ukrainie natomiast w zasadzie możesz nie używać świateł w dzień, ponieważ taki obowiązek mają jedynie samochody przewożące ładunki niebezpieczne i pojazdy wojskowe.


W Mołdawii obowiązek jazdy ze światłami mijania przez całą dobę dotyczy tylko motorowerów, motocykli, mikrobusów i autokarów przewożących dzieci oraz pojazdów jadących w konwoju, pojazdów holujących i pojazdów transportu publicznego.


Jeśli wynajmujesz auto w Bułgarii pamiętaj, że nakaz używania świateł obowiązuje tam od listopada do końca lutego przez całą dobę natomiast w Chorwacji nakaz taki jest ważny w okresie od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca oraz w przypadkach złej widoczności.


Na Litwie używanie świateł przez 24 godziny na dobę jest wymagane jedynie jesienią oraz w zimie.


Portugalii nakaz jazdy ze światłami mijania dotyczy tylko jazdy drogą do granicy z Hiszpanią- od Vilar Formoso do Aveiro i oczywiście w nocy oraz podczas złych warunków atmosferycznych.


RosjiRumunii, Słowenii, we Włoszech i na Węgrzech jazda samochodem z włączonymi światłami jest obowiązkowa na terenach niezabudowanych. Dodatkowo w Rosji światła są wymagane podczas poruszania się na terenach zabudowanych od zmierzchu do świtu, a we Włoszech i w Hiszpanii obowiązek ten dotyczy także dróg szybkiego ruchu oraz autostrad, nawet w przypadku dobrego oświetlenia drogi.


W pozostałych krajach (np. w Grecji, Holandii, Wielkiej Brytanii) oraz we wszystkich wyżej wymienionych używanie świateł mijania jest obowiązkowe w nocy oraz przy niekorzystnych warunkach pogodowych i ograniczonej widoczności.