Dowiedz się więcej o celu swojej podróży
Właśnie tak wyobrażali sobie Państwo Karaiby
Siostrzane wyspy Antigua i Barbuda, położone na północnym wschodzie Karaibów, należą do tak zwanych Wysp Podwietrznych. Niezależne wyspiarskie państwo w ramach brytyjskiej Wspólnoty Narodów bywa ze względu na swe położenie określane Sercem Karaibów. Na powierzchni 442 km2 (Antiqua 281 km2, Barbuda 161 km2) żyje tu 86 000 ludzi przeważnie pochodzenia afrykańskiego. Sąsiadują tu ze sobą niewielkie, idylliczne wioski, niezamieszkane pustostany i gwarna stolica St. John’s. Antiqua powstała 34 miliony lat temu po podmorskim wybuchu wulkanu. Zaczęły wtedy rosnąć rafy koralowe i wapienne osady poszerzające się w kierunku północno-wschodnim. Z tego właśnie powodu powierzchnia wyspy jest tak różnorodna: piasek powstały z wapiennych muszli, koralowce, skały wulkaniczne i gliniasta gleba. Położona 48 km na północ od Antiqui, siostrzana wyspa Barbuda jest w przeciwieństwie do niej w dużym stopniu niezmieniona, pozostawiona naturze. Barbuda to wyspa koralowa, względnie sucha. Obie główne wyspy (jak też niezamieszkana skalista Redonda) otoczone są podstępnymi mieliznami. Leżące na nich ponad 150 wraków świadczy o nieudanych rejsach.
Tropikalne temperatury na Antigua i Barbuda osiągają miesięczną średnią od 22°C (od grudnia do lutego) do 30°C (od czerwca do września). Szczególnie w okresie od lipca do października występuje niebezpieczeństwo tropikalnych huraganów, w tak zwany Hurrican Season.
Miejscowa ludność mówiąca po kreolsku jest w większości chrześcijańska, pełna radości życia, jest też przykładem, jak można się zrelaksować na tej wyspie przesiąkniętej kulturą brytyjskiego kolonializmu.
Gdyby codziennie wybierać inną plażę, starczyłoby ich na cały rok: niezliczone małe zatoki, naturalne porty i dokładnie 365 białych i różowych piaszczystych plaż, ułożonych naprzemiennie jak sznur pereł, wyznacza linię brzegową koralowo - wulkanicznej Atiqui. W środku zielonego, tropikalnego krajobrazu znajdują się kolorowe karaibskie domki, na wybrzeżu English Harbour cumują żaglowce, a płytkie morze mieni się odcieniami błękitu i turkusu. Bujne lasy deszczowe rozciągają się u podnóża wysokiej na 402 m Mount Obama, papajowce i mangowce rywalizują z błyszczącymi drzewami Flamboyant i hibiskusami.
Wielobarwne parady i grupy muzyków grających na bębnach zobaczyć można podczas karnawału na przełomie lipca i sierpnia.
Morze jest pełne żaglowców podczas Stanford Antiqua Saling Week, co roku końcem kwietnia, a w lipcu odbywają się koncerty przy świetle świec w czasie trzydniowego Romantic Rhythms Festival, zaś w połowie kwietnia są najpiękniejsze regaty jachtowe Antigua Classic Yacht Regatta.
Przed wybrzeżami znajdują się rafy koralowe tworzące wejścia do malowniczych naturalnych portów. Na południu wznoszą się łagodne wzgórza, a część północna i centralna wyspy są płaskie i obfite w owoce. Papaje, mango, gujawy, markuje i cytryny rywalizują z przepychem błyszczących hibiskusów, drzew Bougainvillea czy Jacaranda. Podczas wycieczki na trasie Fig Tree Five jedzie się w poprzek bujnej zieleni.
Aby przemierzyć długą na 153 km linię wybrzeży polecamy wynajem samochodu na Antiqua i w chwilach odpoczynku zrelaksować się na porośniętych palmami, samotnych plażach.
Podczas wycieczki wypożyczonym samochodem należy zatrzymać się przy Betty’s Hope - jedynym odrestaurowanym młynie trzciny cukrowej na wyspie. Niewielkie muzeum przypomina czasy rozkwitu plantacji i związanego z nimi niewolnictwa. Aktywni urlopowicze cenią obok plaży i wycieczek również przejażdżki kanu przez namorzyny, Jeep – safari, wyprawy katamaranowe, pływanie z płaszczkami czy też wycieczki z przewodnikiem przez las deszczowy na południu Antiqui.
Imponujący jest naturalny port English Harbour na południowym krańcu Antiqua, dziś ekskluzywny i popularny port jachtowy, a w XVIII i XIX wieku baza znanego angielskiego admirała lorda Nelsona. Baza jego floty – Nelson’s Dockyard stanowi dziś otwarte muzeum pod gołym niebem.
Wysoko ponad English Harbour górują Shirley Heights, stare umocnienia z działami i zapierającym dech w piersiach widokiem. Warty polecenia jest wypad do St. John’s z przerastającą wszystko wokół katedrą St. John The Devine i zbudowanym przez Anglików Fort James, Muzeum Narodowe Antiqui w starym budynku sądowym z roku 1750, gdzie szczególnie w sobotni ranek tłoczno na bazarze ze świeżymi owocami, warzywami, rybami i mięsem. Znajdzie się tu też centra handlowe Heritage Quai i Redcliffe Quai przy porcie statków liniowych, gdzie przybijają statki przywożące 600 000 turystów rocznie. St. John’s jest również portem macierzystym i bazą wypadową do wypraw przez wschodnie Karaiby dla niemieckich żaglowców Sea Cloud i Sea Cloud 2.
Jak wszędzie na Karaibach ceny noclegów są zdecydowanie niższe w okresie od połowy kwietnia do połowy grudnia niż podczas głównego sezonu (od Bożego Narodzenia do Świąt Wielkanocnych). Oferta noclegowa jest bardzo szeroka, do wyboru są romantyczne hotele dla dwojga (np. Sandals Grande Antiqua), luksusowe ośrodki (np. Jumbo Bay, Hodges Bay Club, Galley Bay, Blue Waters Resort), ekskluzywnie zaprojektowane hotele (np.Carlisle Bay Resort, Hermitage Bay), małe Boutique Hotels (np. Lighthouse Bay, Sugar Ridge), hotele tradycyjne (np. Curtain Bluff Hotel), ośrodki wyższej klasy średniej (np. Cocobay Resort, St. James Club, Antiqua Yacht Club Marina Resort), ośrodki z ofertą All Inclusive (np. The Veranda Resort&Spa, Cocos Hotel Antiqua, Grand Pineapple Beach Resort Antiqua), ośrodki plażowe w kategori 3 i 4 gwiazdek (np. Blue Heron by Rex Resorts, Elle Colonna Resort&Spa, Jolly Beach Resort, Hotel Hawksbill Beach, Coconut Beach Club, Halcyon Cove by Rex Resorts), niewielkie, nastrojowe hotele (np. The Inn at English Harbour, Long Bay Hotel, Catamaran Hotel), przepiękne apartamenty (np. Copper and Lumber Store Hotel, Siboney Beach Club) jak też wille, studia i zwykłe pensjonaty.
Na liczącej zaledwie 1500 mieszkańców siostrzanej wyspie Barbudzie, ze stolicą w Codrington, oferta noclegowa jest ograniczona. Do wyboru są tylko trzy hotele (The Beach Mouse, Coco Point Lodge, K-Club) jak i niewielkie, prywatne gospody i pensjonaty. Bezludne, różowe plaże, tysiące latających fregat o rozpiętości skrzydeł dochodzących do 2 m, umocnienia z czasów kolonialnych (np. Marcello Tower) jak też spokój i przyjemna atmosfera oczekują na odwiedzających. Można tam dopłynąć kursującym codziennie promem.
Dzięki swemu centralnemu położeniu Antigua świetnie nadaje się na bazę jednodniowych wycieczek - czy to samolotem, czy statkiem można wybrać się na sąsiednie wyspy. Szczególnie warte odwiedzenia są Montserrat z aktywnym wulkanem, St. Kitts i Nevis jak i Gwadelupa Francuska czy Dominikana.
Long Island, Soldier Bay, Hermitage Bay, Dickenson Bay, Galley Bay, Jolly Beach, Johnson’s Point, Sandhaven, Half Moon Bay, Turners Beach, Darkwood Beach.
Stolica Antigua i Barbuda: St. John’s
Język Antigua i Barbuda: angielski
Waluta Antigua i Barbuda: Eastern Caribbean Dollar
Różnica czasu Antigua i Barbuda: GMT minus 5 godzin, w lecie GMT minus 6 godzin
Napięcie: 110 V
Godność, duma i brytyjskie wychowanie połączone z karaibską radością życia mieszkańców Antigui i Barbudy nie da się nie pokochać.
Rezerwuj online bilet lotniczy do Antigua i Barbuda, wybierz się na spacer boso wzdłuż plaży i daj się oczarować tej wyspie marzeń.
Stolica: | Saint John's |
Ludność: | 85 632 |
Waluta: | Dolar Wschodniokaraibski (XCD) |
Kod iso: | AG |
Powierzchnia: | 442,6 km² |
Powierzchnia lądu: | 442,6 km² |
Powierzchnia wody: | 0 km² |
Zaplanuj całą podróż z CPO
Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów
Interesują Cię najtańsze loty do na?
Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty