Malta

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Malta

Mały archipelag wysp i wielka dawka wrażeń

Trzy siostrzane wyspy w samym centrum symfonii błękitu Morza Śródziemnego oferują turystom całe mnóstwo wrażeń: od spacerów po skalisto-piaszczystych zatokach, które leżą nad krystalicznie czystym morzem, przez obcowanie z historią sięgającą 7 tysięcy lat, aż po odpoczynek i szaleństwa we wspaniałych oazach. Te trzy wyspy urzekną Was także mieszanką historii wciąż obecnej m.in. w megalitach, średniowiecznych lochach, renesansowych katedrach i barkowych pałacach z magią legend wyczuwalną m.in. w jaskini Kalipso. Najlepszą rekomendacją Malty, Comino i Gozo jest ponad to wzmianka na temat przeplatających się tu styli i tradycji, a także imponujących podwodnych światów w regionach przeznaczonych do nurkowania. Malta to przyjemność morskich kąpieli, która zadowoli Waszą całą rodzinę, to również gwarancja odpoczynku ciała i duszy. Urlop tutaj będzie dla Was zatem czystą rozkoszą, podsycaną całą masą atrakcji sportowych i kulinarnych. Koniecznie przekonajcie się o tym sami.


Archipelag Wysp Maltańskich obejmujący trzy wyspy: Maltę, Gozo i Comino leży w samym centrum Morza Śródziemnego, między Sycylią (93 km na północ) i Afryką (288 km na południe). Niewątpliwymi zaletami tych wysp są duża liczba dni słonecznych w ciągu rok (290!), rajskie zatoki nad krystalicznie czystym morzem, malownicze osady rybackie oraz cała masa reliktów historii liczącej siedem tysięcy lat! Najbardziej znane na świecie Hypogeum w mieście Paola, które zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kultury, a także prehistoryczne świątynie, potężne, renesansowe katedry, pałace, brytyjskie budynki kolonialne, megality, średniowieczne lochy oraz jaskinia Kalipso. To tylko kilka atrakcji, które są rozproszone po tych zajmujących powierzchnię 316 km2 wyspach, które zamieszkuje 400 000 osób.


W skutek trwającej kilka wieków gospodarki rabunkowej Malta została prawie całkowicie pozbawiona lasów, dlatego  jedynie w trakcie miesięcy zimowych rozciągające się tu płaskowyże skalne nabierają kolorów pokrywających ich liści. W pozostałym okresie jedyną zieleń w wyspie, abstrahując od dolin wykorzystywanych do uprawy winogron, owoców i warzyw, nadają kaktusy figowe, agawy oraz drzewa świętojańskie. Ciągnące się wzdłuż długiej na 196 km linii brzegowej plaże są po części piaszczyste i skaliste. Niektóre z nich idealnie nadają się na samotnie, z kolei inne są pełne turystów korzystających z bogatej oferty sportów wodnych oraz rodzin z dziećmi. Najróżniejsze formacje skalne, rafy, jaskinie i wraki statków czynią Maltę interesującym celem turystycznym także dla wszystkich amatorów nurkowania.


Długa historia stosunku przynależności mieszkańców Malty do różnych państw spowodowała, iż obecnie wyspa ta jest tyglem różnych kultur, stylów i tradycji. Ruch lewostronny oraz język angielski jako drugi język zaczerpnięto od Brytyjczyków, widać tu także wpływy kultury arabskiej, a w aspekcie kulinarnym nie sposób nie zauważyć wpływów kuchni włoskiej - to wszystko nadaje Malcie fascynującą wręcz różnorodność. Osobliwością maltańskich wysp są tzw. luzzusy, czyli kolorowo pomalowane, drewniane łodzie rybackie, których przegub zdobią oczy Ozyrysa. Sposób budowania tych łodzi został zapoczątkowany przez Fenicjan, a ich nazwy pochodzą najczęściej od imion chrześcijańskich świętych. Sam luzzusy to najpopularniejszy motyw fotograficzny. Słodko-gorzka w smaku jest natomiast kinnie, czyli lemoniada produkowana na Malcie z pomarańczy malinowych i ziół (w szczególności z bylicy piołuna), która orzeźwia równie dobrze jak słynne maltańskie piwo Cisk Lager.

 

VALETTA
Valetta to miasto pałaców i zarazem prawdziwy skarbiec kultury i historii, który leży między dwoma naturalnymi portami (Marsamxett Harbour i Grand Harbour) na półwyspie Sceberras. Valetta została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych i z zaledwie 72000 mieszkańcami także jedną z najmniejszych, europejskich stolic (od roku 2004 Malta należy do UE). Do największych atrakcji należą tu katedra St. John’s Co-Cathedral, ogród botaniczny Upper Baracca Gardens, fort St. Elma, Pałac Wielkich Mistrzów, słynna ulica Old Theatre, a także Skwer Republikański. Długie pasaże sklepowe oraz i butiki stworzą Wam tu idealne warunki do zakupów, a restauracje oraz kawiarenki uliczne pozwolą Wam zregenerować siły przed dalszym zwiedzaniem tego wyjątkowego miasta.
Transfer na lotnisko z Valetty trwa ok. 25 min.

 

SLIEMA
Największe miasto na Malcie, centrum biznesowe Malty, popularne centrum turystyczne. Co wieczór długa promenada zamienia się w tętniące życiem miejsce z widokiem na port i miasto Valletta. Mnóstwo tu sklepów, restauracji, kawiarni i barów. Ciągiem drabinek i schodów dostaniecie się na tutejsze plaże, które idealnie nadają się do opalania oraz szaleństw w krystalicznie czystej wodzie.
Dojazd do lotniska zajmuje około 30 minut.

 

ST.JULIANS’S
Tętniące życiem miasto bezpośrednio połączone z miastem Silema. Dawniej był to mały port rybacki, który z czasem szybko zmienił się w miejsce luksusowych hoteli i dużego wyboru rozrywek. Ulubionym punktem spotkań zarówno tutejszych, jak i przyjezdnych jest malownicza plaża Spinola Bay, gdzie oprócz podziwiania pięknego widoku wyruszających na połów, kolorowych łodzi rybackich, można zrelaksować się także w tutejszych restauracjach i barach. Życie nocne w St. Julian’s tętni z kolei w dzielnicy Paceville,  gdzie spragnionych mocnych wrażeń turystów ściągają niezliczone dyskoteki, kluby, knajpki jazzowe, koktajl-bary oraz kasyno. Ponad to w zatoce St. Geroge Bay została usypana sztuczna plaża, co pozwoli Wam zażywać kąpieli morskich i słonecznych.
Dojazd do lotniska zajmuje także 30 minut.

 

ST.PAUL’S BAY
To właśnie w tej zatoce miał rozbić się statek św. Pawła podczas jego podróży do Rzymu. Dzisiaj St. Paul’s Bay należy obok Qawra, Bugibba i Hemija do największych i najlepiej rozwiniętych regionów turystycznych wysp maltańskich, czego dowodem jest bogata oferta rozrywkowa, zakupowa oraz sportowa. Dzięki pomocy przewodników turystycznych, które poprowadzą Was przez skalny płaskowyż, szybko dostaniecie się nad  krystalicznie czyste morze. Poza tym sztuczną plażę znajdziecie także w położonej nieopodal Bugibbii, a od uznawanych za najpiękniejsze plaże na całej Malcie, plaż zatoki Golden Bay i Mellieha będzie dzielił Was tu przysłowiowy rzut beretem.
Dojazd do lotniska, w zależności od lokalizacji hotelu, zajmuje od 40 do 60 minut.

 

MARFA
Na północnym krańcu wyspy, w otoczeniu żyznych pół i plantacji akacji, na stromych skałach leży Marfa, miasteczko, które urzeka pięknymi zatokami oraz ekskluzywnością mieszczących się tu kompleksów hotelowych. Marfa to spokojny zakątek, idealny na relaksujący wypoczynek. Z niemal każdego punktu w Marfa będziecie można delektować się wspaniałym widokiem na siostrzane wyspy Gozo i Comino.
Do najbliższego miasta, Mellieha, trzeba pokonać ok. 3,5km. Podróż na lotnisko trwa około 75 minut.

 

MDINA
Ciche miasto, jak nazywa się Mdinę, leży w zachodnim centrum wyspy, na sięgającej 185 m odnodze płaskowyżu Dingli, którego skaliste zbocza północne oraz wschodnie wyraźnie górują na tle otaczającego krajobrazu. Średniowieczny klimat miasta tworzą wąskie, wyłączone z ruchu uliczki oraz wybudowane z wapniaków pałace i kościoły. W wschodniej części miasta wznosi się katedra św. Pawła, która zachwyca potężnym trójnawowym wnętrzem. Miedzioryty oraz rzeźby drewniane Albrechta Dürera to z kolei eksponaty muzeum katedralnego. Zainteresowanych architekturą odsyła się także na północ miasta, gdzie stoi słynny pała Palazzo Falcon, który z powodu zdobiącej go normańskiej fasady nazywa się też Norman House. W Mdinie warto zobaczyć także hutę szkła Mdina Glass. W samym miasteczku nie znajdziecie zbyt wielu restauracji, sklepów i barów, ponieważ większość turystów zaraz po nastaniu zmroku wraca tu do hoteli, aby zregenerować siły przed kolejną porcją wrażeń, jakie niewątpliwie przyniesie kolejny dzień.

 

MELLIEHA
Miasto położone jest w północno zachodniej części Malty nad samą zatoką. Pierwsze historyczne wzmianki na temat Melliehy pochodzą z roku 1436, a samo miasteczko należy do 10 pierwszych osad na całej Malcie. Stary kościół dumnie góruje nad tą malowniczą osadą, która jest doskonałym miejscem dla wszystkich szukających ucieczki przed zgiełkiem miasta, nie rezygnując przy tym z rozrywek oraz zakupów. Delikatnie opadająca do morza plaża Mellieha Bay należy do najdłuższych i najbezpieczniejszych plaż na Malcie, dlatego jest świetną opcją dla rodzin z małymi dziećmi. Idealną alternatywą dla wylegiwania się na plaży będzie wizyta położonej nieopodal osadzie Popeye Village, która została zbudowana specjalnie jako scenografia do filmu.
Transfer do lotniska trwa około 50 minut.

 

WYSPA GOZO
Mała siostra Malty - zielona, cicha i bardzo urokliwa wyspa. Tutejszy krajobraz jest naprawdę bardzo zróżnicowany, czego dowodem są znajdujące się tu góry, wąwozy oraz żyzne doliny. W miastach stałym widokiem są z kolei wieże dzwonnicze oraz kopuły kościołów. Na Gozo czas stanął w miejscu. Nie ma tu ani lotniska, ani przepełnionych ulic, dlatego poleca się tą wyspę szczególnie osobom poszukującym spokoju i odpoczynku. Wyjątkami od reguły są jedynie kurorty w Xlendii i Marsalforn, gdzie można znaleźć sklepy, restauracje, bary oraz całą masę innych atrakcji. Kręte uliczki oraz cytadele na stromych skałach, dumnie górujące nad miastem nadają klimat prawdziwie śródziemnomorski stolicy wyspy, Victorii. Najpopularniejszymi punktami wypadowymi na Gozo są: Lazurowe Okno, czyli potężny łuk skalny rozciągający się nad morzem, a także cele licznych pielgrzymek, kościół  Ta’ Pinu i świątynia w Ggantija, która liczy aż 5800, co doceniło UNESCO wpisując ten obiekt na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego. Wszyscy poszukujący atrakcji typowo kąpielowych mają wybór między wielkimi zatokami i małymi plażami. Przy czym największą popularnością na Gozo cieszy się złoto-brązowa plaża Rambla Bay na północnym wschodzie wyspy, idealna na urlop dla całej rodziny. Na Gozo doskonałym wabikiem na turystów jest także cudowna, skalista plaża w przypominającej fiord zatoce w okolicach Mgarr ix-Xini. Warto ponad to odwiedzić nieco mniejszą plażę w zatoce Xlendi, a na plaży San Blas Bay, gdzie bez problemu dostaniecie się nawet pieszo, oczaruje Was niezwykle bogata roślinnością. Tylko krótki lot oraz jazda busem dzieli Maltę od tej rajskiej plaży. Istnieje także możliwość rejsu promem z Malty, który trwa ok. 2 h.

 

WYSPA COMINO
Wyspa Comino leży pomiędzy Maltą a Gozo. To mały idylliczny raj dla amatorów nurkowania i dla spacerowiczów. Na Comino znajduje się tylko jeden hotel oraz kompleks bungalowów i z tego powodu jest to doskonałe miejsce na wakacje na łonie natury w bezpośrednim sąsiedztwie dzikiej flory i spokoju. Niebieska Laguna, chroniony kanał morski, który urzeka pięknem plaż leżących nad olśniewająco czystym morzem - wprost stworzonym dla wszystkich nurków. Na Comino bez żadnego stresu mogą odpoczywać także rodziny z dziećmi. 
Z Malty, z miejscowości Cirkewwa (75 min od lotniska) rejs łodzią hotelową na Comino zajmie Wam zaledwie 30 minut.

 

HOTELE NA MALCIE, GOZO I COMINO

Oferta hotelowa na wszystkich trzech wyspach jest naprawdę bardzo bogata. Eleganckie hotele luksusowe, hotele miejskie klasy średniej, tradycyjne hotele 4-gwiazdkowe, rodzinne ośrodki wypoczynkowe, stylowe hotele klasy komfort, olbrzymie apartamenty, kurorty All inclusive, hotele ze strefą Spa i Wellnes, przytulne hotele klasy turystycznej, czy też tzw. razzety (domki wiejskie) na wyspie Gozzo – każdy, bez względu na gusta i rodzaj spędzanego urlopu znajdzie tu idealną opcję dla siebie. Wszyscy chcący na własną rękę poznać urok wysp maltańskich, powinni natomiast skorzystać z oferty wypożyczenia samochodu i stworzyć własną trasę, pamiętając przy tym o panującym tu ruchu lewostronnym.


Na Malcie i Gozo w okresie od czerwca do września świętuje się tzw. festas. Każda wioska ma swojego patrona i swoje własne, tygodniowe święto, w trakcie którego ozdabia się ulice i kościoły, a na niebie wybuchają kolorowe fajerwerki. Udział w tych świętych będzie dla Was doskonałą okazją do poznania z bliska kultury i tradycji Malty.


Malta oferuje każdy rodzaj wakacyjnego odpoczynku. Z urlopu na Malcie zadowoleni będą miłośnicy kultury, plaży, nocnych szaleństw, spokoju, a także nurkowie.
Z niemieckich lotnisk przelot na Maltę zajmuje zaledwie 3 godziny.

Lotniska na Malcie:

Szczegółowe informacje

Stolica: Valletta
Ludność: 405 165
Waluta: 1 Euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: MT
Powierzchnia: 316 km²
Powierzchnia lądu: 316 km²
Powierzchnia wody: 0 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty na Maltę

  • km
  • ab
  • 4u
  • lh
  • os
  • ba
  • ig
  • sn
  • bd

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do na?

Bilety lotnicze do na Maltę

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE