Dowiedz się więcej o celu swojej podróży
Miasto, kraj, rzeka – Rhapsodie in Blau
Już pierwszy rzut oka z baszty rybackiej na stolicę Węgier wystarczy, aby stwierdzić, że ta 1,7 milionowa metropolia to istna idylla. Czar tego miejsca to zasługa połyskującego błękitem Dunaju, który ciągnie się wzdłuż miasta w cieniu monumentalnych gór i wzniesień. Dzielnice takie jak Pest, Buda i Obuda, które łączą ze sobą pełne przepychu mosty nad Dunajem, uosabiają to, z czego słynie Budapeszt – czyli przywiązanie do tradycji historycznej i kulturowej. Ta naddunajska metropolia wręcz połyskuje blaskiem wytwornych budowli z czasów Monarchii Austrowęgierskiej. Oprócz wszechobecnego przepychu Budapeszt oczaruje Was także pełnią elegancji oraz zarażającą optymizmem radością z życia, którą emanuje każdy róg ulicy, gdzie przy dźwiękach cygańskich skrzypiec toczą się rozmowy o życiu podlewane butelką tokaja.
Zdominowana przez barokową oraz średniowieczną architekturę Buda tworzy wspaniały kontrast w stosunku politycznego centrum i biznesowej dzielnicy, Pester, gdzie wznosi się wizytówka miasta - ozdobiony neogotyckimi wieżami budynek parlamentu. Spacer po wąskich uliczkach starówki będzie dla Was podróżą w czasie, a oprócz obcowania z historią także okazją do zaspokojenia zmysłów smaku specjałami węgierskiej kuchni. Starówka miejska to serce Budapesztu, gdzie poczujecie puls tej malowniczo położonej metropolii. Na własne oczy przekonajcie się o tym, że historia przeżywa tu swój renesans, czego dowodem są cieszące się tu dużą popularnością koncerty muzyki klasycznej, odwołujące się do tradycji spektakle operowe i operetkowe, a także przedstawienia teatralne i wystawy muzealne. Nasyceni sporą dawką wysokiej kultury będziecie mogli z czystym sumieniem oddać się pogoni za okazją w Váci utca, a gdy zmęczy Was już szał zakupów to idealnym sposobem na orzeźwienie będzie łyk kawy, która nigdzie nie smakuje tak samo jak w urządzonej w stylu secesyjnym cukierni Gerbeaud oraz wizyta w łaźniach leczniczych.
Podążając wzdłuż pełnej luksusu ulicy Andrássy út, którą w 2002 wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury, będziecie mogli po drodze podziwiać takie atrakcje jak Opera Węgierska, Teatr Operetkowy – Moulin Rouge, Plac Liszta Ferenca z akademią muzyczną, Plac Oktogon, Stara Akademia Muzyczna z muzeum Ferenca Liszta, a także Plac Bohaterów (nazywany również Placem Tysiąclecia), gdzie znajduje się słynny Pomnik Tysiąclecia. Udając się w głąb wspomnianej ulicy Andrássy út dotrzecie do artystycznego serca Budapesztu, tzw. Dzielnicy Artystów, którą tworzą małe teatry oraz klimatyczne kawiarenki (jak np. Müvész Café). Na Andrássy út na każdym kroku traficie także na ekskluzywne sklepy (np. Louis Vuitton). Sklepy designerskie są z kolei domeną wyłączonej z ruchu pojazdów uliczki w Dzielnicy Artystów, Hajos utca. Pozostając przy temacie zakupów warto wspomnieć, że najwięcej sklepów znanych producentów znajduje się na wspomnianej już wcześniej Vaci útca, na stronie Pester, tuż przy brzegu Dunaju. Najnowszym centrum zakupowym Budapesztu jest ulica Deák Ferenc útca, którą ze względu na obecne tu sklepy z modą nazywa się także Fashion Street. Wszystko, czego dusza zapragnie, znajdziecie w futurystycznym centrum handlowym WestEnd City Center (ponad 400 sklepów) obok hotelu WestEnd Hilton.
Jednym z symboli miasta jest Most Łańcuchowy (Lánchíd), imponujący most wiszący, którego łańcuchy przebiegają przez dwie bramy przypominające kształtem łuki tryumfalne. Nad nim dumnie góruje Zamek Królewski, w którym mieści się m.in. Węgierska Galeria Narodowa, Miejskie Muzeum Historyczne, Biblioteka Narodowa Széchényi’ego oraz Muzeum Ludwika. Od roku 1987 Zamek Królewski figuruje na Światowej Liście Dziedzictwa Kultury, a od 2002 jest także siedzibą prezydenta Węgier. Chcąc podążać śladem Rzymian wybierzcie się do Aquincum, ruin miasta w dzielnicy Obuda, gdzie zachował się min. antyczny amfiteatr. Niewątpliwą atrakcją stolicy jest również wybudowany na wzór londyńskiego Opactwa Westminsterskiego Parlament, który jest zarazem największym budynkiem w całym kraju. W tym (wzniesionym między 1895 i 1902 rokiem) neogotyckim pałacu zachwyt przyjezdnych wzbudza ponad 700 imponująco wyposażonych sal, 29 stylowych klatek schodowych, a także biżuteria królewska w kopulastej hali oraz zajmujący aż 30 m2 dywan w Sali Gobelinowej.
To jednak nie koniec architektonicznych pereł Budapesztu. Podczas wizyty w tej naddunajskiej metropolii warto bowiem zobaczyć także zaprojektowaną przez Gustawa Eiffela pod koniec XIX wieku Centralną Halę Targową oraz dworzec zachodni Nyugati pályaudvar. Innym nieodzownym punktem każdej wycieczki do stolicy Węgier jest Baszta Rybacka, której siedem wież symbolizuje siedem plemion zasiedlających kraj. W wyniku przebudowy, która miała miejsce pod koniec XIX wieku, ta znana twierdza zyskała swój obecny neoromański wygląd. W jej wnętrzu po dziś dzień można podziwiać pomnik konny Króla Stefana I. Rozciągający się stąd widok na Dunaj oraz dzielnicę Pest po prostu zapiera dech w piersiach, w szczególności wieczorami, gdy miasto tonie w morzu świateł.
Inną budowlą, która obok baszty góruje nad Budapesztem jest neogotycki Kościół Macieja ozdobiony kolorowym dachem z płytek majolikowych. To właśnie tu 8 czerwca 1867 cesarz Franciszek Józef pojął za żonę Cesarzową Elżbietę. Za największy kościół stolicy uznaje się natomiast położoną w pobliżu placu Deák Ferenc tér Katedrę Świętego Stefana. Z kolei największą synagogą Budapesztu i zarazem całej Europy, a także druga względem wielkości na świecie (zaraz po Nowym Jorku), jest mogąca pomieścić 3000 wiernych Synagoga Dohány utcai Zsinagóga (Synagoga w Dohány utca), która została wykonana w stylu bizantyjsko-mauretańskim. Dwie ośmiokątne wieże z wieżami ozdobionymi cebulastymi kopułami oraz czerwoną fasadą z czerwonych i białych cegieł ceramicznych czynią tą synagogę widoczną z dużej odległości. Szczególne znaczenie synagodze nadaje również graniczący z nią cmentarz, na którym spoczywa ponad 100 mieszkańców getta w latach 1944-1945.
Najbardziej znaną miejską fontanną jest wybudowana między 1880 a 1883 Danubius kút, którą zdobi posąg brodatego mężczyzny – personifikacji Dunaju. Na spacery idealnie nadaje się natomiast zielone serce miasta, wyłączona z ruchu samochodowego Wyspa Małgorzaty, która znajduje się pomiędzy Mostem Arpád (Arpád híd) i Mostem Małgorzaty. Ponad 123 źródła termalne występujące na terenie miasta przyczyniły się do tego, że już od czasów Rzymskich Budapeszt przodował w kulturze kąpieli, czego dowodem są liczne domy kąpielowe. Na szczególną uwagę zasługują perła architektoniczna Łaźnia Gellerta, znane już za czasów panowania tureckiego łaźnie Király i Lukács, mieszcząca się tuż przy Moście Elżbiety klimatyczna Łaźnia Racz, przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn Łaźnia Rudas, czy też funkcjonująca już od 1881 roku jako zakład leczniczy Łaźnia Széchenyi. Wszystkie z 47 łaźni leczniczych Budapesztu warto zobaczyć ze względu na ich imponującą architekturę, bogactwo wnętrz z pięknymi statuami, kolumnami, a także ozdobione złotem sufity oraz drogocenne marmury.
Kłopot bogactwa wyboru będą mieli z kolei wszyscy chcący poznać tutejsze życie nocne. Romantycy mogą podczas rejsu łodzią po wodach Dunaju podziwiać zachody słońca, a wieczorem wręcz rozpływać się podczas kolacji przy akompaniamencie cygańskich skrzypiec. Osoby stawiające na kulturę i lokalny folklor na pewno docenią bogatą ofertę domów kultury, gdzie można poćwiczyć narodowe węgierskie tańce, a także obejrzeć na żywo występy baletowe oraz spektakle teatralne, operowe, operetkowe oraz popisy pantomimiczne. Imprezowicze preferujący klubowe szaleństwa będą mogli wyszaleć się w niezliczonych klubach i dyskotekach jak chociażby Gödör Club przy Erzébet Tér, Morrison's 2 na Szent István Krt. 11 przy Moście Elżbiety, czy też Mumus na der Dob utca 18 niedaleko Placu Ferenca. W Budapeszcie zawiedzeni nie poczują się także wszyscy miłośnicy nocnego maratonu po knajpkach. W stolicy Węgier roi się bowiem od barów, a do najchętniej odwiedzanych należą te: przy placu Klauzal Tér, placu Liszta Ferenca oraz na skrzyżowaniu Hajós utca i Ó utca. Budapeszt to cała maska lokali z graną na żywo muzyką oraz ogródki piwne nad brzegiem Dunaju, gdzie w letnie wieczory można zrelaksować się słuchając muzyki przy kuflu węgierskiego piwa. Przeciwnikom pruderii do gustu przypadnie zmysłowy taniec na rurze w świetle czerwonych jupiterów w wykonaniu tancerek z klubów nocnych (należy pamiętać o zasadzie pierwszego drinka). Wielbiciele bardziej sielankowego wypoczynku spędzą niezapomniane chwile w przytulnych winiarniach, swojskich gospodach, gdzie można delektować się specjałami tutejszej kuchni (jak np. gulasz węgierski, potrawa jednogarnkowa, czy też gołąbki klausenburskie), a także w ekskluzywnych restauracjach serwujących potrawy tzw. wysokiej kuchni.
HOTELE W BUDAPESZCIE
Żadnych problemów nie napotkacie podczas poszukiwania noclegu. Luksusowe i modne hotele, eleganckie hotele klasy komfort, nowoczesne apartamentowce głównie 5- i 4-giwazdkowe- cenowo odpowiadają niemieckim standardom. Finansowo jeszcze bardziej opłaca się nocleg w hotelach 3 gwiazdkowych, a także wynajęcie pokoju w przytulnych hotelach klasy turystycznej i pensjonatach. Warto przy tym sprawdzić ceny hoteli już przy rezerwacji internetowej, aby uniknąć niemiłego rozczarowania podczas samego pobytu w Budapeszcie.
WYNAJEM AUT W BUDAPESZCIE
Korzystając z oferty wypożyczenia samochodu będziecie mogli poznać piękną okolicę stolicy Węgier. Podążając w górę Dunaju w promieniu ok. 60 km traficie do Ostrzyhom (Esztergom), gdzie główną atrakcją jest przebudowana w XIX wieku w stylu klasycystycznym, gigantyczna bazylika – miejsce narodzin i koronacji pierwszego węgierskiego króla Stefana I Świętego. Udając się w tym samym kierunku dotrzecie także do Świętego Andrzeja (Szentendre), miasta pełnego krętych uliczek i muzeów (ponad 20) z wyczuwalnym na każdym kroku śródziemnomorskim klimatem. Inną perłą Dunaju, którą powinniście poznać podczas zwiedzania okolicy Budapesztu jest Wyszehrad (Visegrád). Turyści doceniają tutejszy średniowieczny zamek (tzw. Cytadelę), a także inne miejskie atrakcje jak np. Wieża Salomona oraz budowany już od 1323 roku zamek królewski. Podczas podróży po Węgrzech warto zahaczyć o Martonvásár, chwilowe miejsce zamieszkania Beethovena, Gödöllö z barokowym pałacem, gdzie przez chwilę mieszkała cesarzowa Sissi, a także o Százhalombatta, cmentarzysko kultury halsztackiej.
Obowiązującą walutą na Węgrzech jest forint (HUF). Przed Waszą podróżą koniecznie porównajcie kursy wymiany walut, ponieważ kurs węgierskiej waluty ulega częstym wahaniom (między 230- 300). W celu najkorzystniejszej wymiany lepiej udać się do kantoru jeszcze przed opuszczaniem kraju niż zamieniać pieniądze na dworcu wschodnim/Keleti Pu. Budapeszt jest jednym z najbezpieczniejszych miast Europy. Jedyną dzielnicą, której powinniście omijać jest tzw. Rejon 8 (Miasto Józefa/ Józsefváros).
Budapeszt jest jak 2-tysiącletnia skrzynia pełna skarbów, których odkrywanie będzie dla Was niezapomnianą przygodą. Nie bez kozery Budapeszt bywa nazywany Perłą Dunaju i Paryżem Wschodu. Przyjedźcie tu już dziś i przekonajcie się o tym, że te porównania nie są na wyrost!
Stolica: | Budapeszt |
Ludność: | 9 905 596 |
Waluta: | forint (HUF) |
Kod iso: | HU |
Powierzchnia: | 93 028 km² |
Powierzchnia lądu: | 89 608 km² |
Powierzchnia wody: | 3 420 km² |
Zaplanuj całą podróż z CPO
Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów
Interesują Cię najtańsze loty do do?
Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty