Rzym

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Rzym (Włochy)

Południowa radość z życia i antyczna architektura

Trzy tysiące lat historii na wyciągnięcie ręki - to najlepsze hasło reklamowe stolicy Włoch, Rzymu. Ta 2,7milionowa metropolia leży na Nizinie Tybru w bezpośredniej okolicy Morza Tyrreńskiego. Malownicze położenie Rzymu to głównie zasługa wysokich gór, które niemal zewsząd otaczają święte miasto. Wielbicieli wspinaczki oraz pieszych wędrówek ucieszą Góry Sabińskie na północnym - wschodzie, Góry Abruzzi na wschodzie oraz Góry Albańskie na południu. Rzym to miasto siedmiu wzgórz, stolica kościoła katolickiego (Watykan), a równocześnie centrum historycznego Imperium Rzymskiego. Tutaj wręcz oddycha się kulturą i historią, które obok spienionych fontann i krętych uliczek na stałe wrosły w krajobraz jednego z najpiękniejszych miast świata! 


Wszędzie gdzie spojrzycie znajdziecie ducha historii. Forum Romanum, Koloseum i Kapitol to bezwątpienia najbardziej znane świadectwa minionego czasu, które skrywa Rzym, miasto radości życia i chaosu komunikacyjnego. Molto amore (wielka miłość) na Hiszpańskich Schodach, ekskluzywne butiki na ulicy Condotti, espresso w kawiarence Greco, Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła oraz malownicze uliczki urzekającej dzielnicy Trastevere - to tylko niektóre ze skarbów Rzymu, których odkrywanie będzie dla Was niezapomnianą przygodą.


Podczas Waszego pobytu w świętym mieście koniecznie odwiedźcie niegdysiejszą arenę krwawych walk gladiatorów, a zarazem imponująca wizytówkę Rzymu – Koloseum, antyczne centrum władzy – Forum Romanum, gdzie jeszcze dziś roi się od podupadających świątyń, bazylik, łuków tryumfalnych i kolumn, klasycystyczny Pomnik Wiktora Emanuela, który swym kształtem przypomina maszynę do pisania, majestatyczny ozdobiony wielką kopułą Panteon - miejsce spoczynku włoskiego malarza i architekta Rafaela.
Nieodzowne punkty każdej wycieczki do Rzymu to także Zamek Świętego Anioła, który pierwotnie był cesarskim mauzoleum, a później pełnił funkcję schronienia dla papieży oraz skarbca i tajnego archiwum, a także Bazylika Świętego Piotra - najważniejszy kościół katolicki, który imponuje przeszło 50 ołtarzami, 450 statuami i 500 kolumnami. Wielbiciele sztuki powinni odwiedzić Muzeum Watykańskie, w którym można podziwiać zarówno eksponaty sztuki orientalnej, antycznej oraz chrześcijańskiej  jak i główną atrakcję czyli Kaplica Sykstyńska z monumentalnymi freskami Michała Anioła oraz innych wybitnych twórców jak np. Roselliego, Perugiego, Botticelliego, Girlandaio i Signorelliego.

Udając się na jedno z Siedmiu Wzgórz Rzymu – Palatyn będziecie mogli podziwiać widok na Cirrus Maximus, pozostałości po starym cyrku, gdzie odbywały się także wyścigi koni. Inną atrakcją, która nie może uciec Waszej uwadze, są wyżłobione w tufie skalnej katakumby (ponad 60), które wraz z towarzyszącymi im grotami i kaplicami ciągną się wzdłuż wylotowych ulic miasta. Duch historii udzieli się Wam z kolei podczas zwiedzania ruin Term Karakalli, niegdyś pięknego kąpieliska, które zdobiły drogocenne marmury, mozaiki i płaskorzeźby. Jeżeli wystarczy Wam odwagi będziecie mogli włożyć dłoń do okrągłego, marmurowego medalionu Ust Prawdy (Bocca della verita) w kościele Santa Maria Cosmedin, które zgodnie z legendą za kłamstwo karzą odgryzieniem kończyny.


Rzym to cała masa sakralnych zabytków jak np. wznosząca się na 75 m kampanila, która dumnie góruje nad rokokową fasadą Bazyliki Matki Bożej Śnieżnej, jednej z czterech bazylik patriarchalnych. Swoistego przeżycia estetycznego przysporzy Wam  przebywanie w zbudowanej w 313 roku przez cesarza Konstantyna Bazylice św. Jana na Lateranie. Korzystając z okazji zobaczcie położony przed bazyliką najstarszy rzymski Obelisk Laterański, który wznosi się na wysokość 31 m. Święte miasto wręcz usiane jest kościołami, wśród których, obok już wspomnianych świątyń, należy wymienić także Bazylikę św. Pawła za Murami, skrywającą dzieła Caravaggio oraz miejsce przechowywania relikwii zamarłego w 258 roku męczeńską śmiercią (przez spalanie) świętego Wawrzyńca - Bazylikę św. Wawrzyńca za Murami. Pozostając przy tematyce zabytków sakralnych warto wspomnieć kościół św. Cecyli w Trastevere, Bazylikę Świętego Krzyża z Jerozolimy na wzgórzu laterańskim i Bazylikę Świętego Piotra w okowach.


Osoby chcące poczuć energię witalną tej metropolii znad Tybru powinny wybrać się na jeden z tutejszych placów. Wieczorową porą szczególnie poleca się plac Navona, gdzie uroku temu miejscu nadają piękne fontanny: Fontanna Czterech Rzek (cztero-strumieniowa fontanna wykonana przez Berniniego); Fontanna Neptuna oraz Fontanna del Moro z centralną postacią Maura, otoczona przez kolorowe pałace. W cieniu bliźniaczych wież kościoła Trinità dei Monti Hiszpańskie Schody (Scalinata della Trinità dei Monti) zaprowadzą Was w dół, aż do  przedstawiającej zanurzony statek, barokowej Fontanny della Barcaccia. To właśnie tu, w okolicy placu Pizza di Spasna, bierze początek rojąca się od ekskluzywnych butików ulica Via Condotti. Obowiązkowym punktem na Waszej mapie turystycznej Rzymu są również place: Piazza del Popolo (Plac Wszystkich Ludzi), Piazza San Pietro (Plac Świętego Piotra), Piazza Venezia (Plac Wenecki) z Pałacem Weneckim oraz Ołtarzem Ojczyzny, który Rzymianie ze względu na charakterystyczny styl neoklasycystyczny żartobliwie nazywają Tortem Weselnym oraz mniejsze place Piazza Pasquino, Pizza Colona i plac Pizza Della Bocca Della Merita.
Obok pięknych placów Rzym zachwyci Was bogactwem monumentalnych fontann. Oprócz już wspomnianych na uwagę zasługują także ozdobiona licznymi skałkami Fontanna di Trevi, której centralną postacią jest Bóg Morza, Neptun zasiadający na rydwanie zaprzęgniętym w dwa prowadzone przez Trytonów konie, Fontanna delle Tartarughe (Fontanna Żółwi) na placu Pizza Matei, Fontana delle Naiadi (Fontanna nimf Najad) na placu Pizza Della Repubblica, Fontana del Mose (Fontanna Mojżesza) na placu Pizza San Bernando, ozdobiona wspaniałą rzeźbą Trytona dłuta Berniniego Fontana del Tritone, a także Fontana delle Api (Fontanna Pszczół) na placu Pizza Barberini.


Doskonałym urozmaiceniem Waszego urlopu w wiecznym mieście będą wycieczki do najpopularniejszego parku miejskiego - Ogrodów Borghese, gdzie odwiedzający mogą zarówno wybrać się do Zoo, śledzić konne gonitwy, samemu oddawać się konnej przejażdżce, jak i powiosłować na małym jeziorku. Dla młodszych zwiedzających główną atrakcją tego miejsca będzie karuzela, a miłośnicy sztuki na pewno docenią piękno fantastycznych rzeźb w pobliskiej Galerii Borghese. Udając się na wschód miasta, w pobliżu studia filmowego Cinecittà, znajdziecie Parco degli Acquedotti z imponującymi pozostałościami starożytnych akweduktów. Jeżeli nadal będzie Wam za mało sztuki, to koniecznie przyjdźcie do muzeum w pałacu Palazzo Massimo, które w swoich zbiorach ma m.in. eksponaty sztuki mozaikowej oraz marmurowe posągi prezentujące antyczne wyobrażenie piękna męskiego ciała.


Najlepszym miejscem na przywitanie dnia w stolicy Włoch jest wznoszące się na 80 m wzgórze Janikulum, skąd rozciąga się wspaniały widok na kolorowy targ warzywny na placu Campo de Fiori, który otaczają liczne uliczki przepełnione warsztatami rzemieślniczymi. Rzym jest prawdziwym rajem dla wszystkich zakupoholików. Wszyscy uwielbiający pogoń za okazją znajdują tu znakomite sklepy z kreacjami mody na ulicach: Via Sistina, Via Gregorianka i Via dei Condotti oraz całą masę butików i mniejszych sklepików na ulicach: Via del Corso, Via Nazionale, Via Appia Nova, Via Tuscolana i Via Marconi. Miłośnikom gwarnej atmosfery targowisk, gdzie można znaleźć wszystko od książek aż po antyki, poleca się coniedzielny pchli targ na Porta Portese, otwarty w dni robocze, oferujący tanie tekstylia, targ z odzieżą obok Bazyliki św. Jana na Laterani, halę targową w pobliżu Parco Vittorio, gdzie rzymianie codziennie kupują produkty żywnościowe, a także otwarty w każdą niedzielę pchli targ Borghetto Flaminio. 


Rzym to miasto pięknych fontann, gdzie o rozkosz Waszego podniebienia zadbają liczne trattorie, a na każdym rogu ulicy spotkacie miłośników łaciny. Dolce far niente, – czyli słodkie leniuchowanie, to hasło, które będzie przyświecać Wam podczas wędrówek po placach wiecznego miasta. Z kolei na ruchliwych ulicach Via del Corso i Via Veneto poczujecie puls Rzymu. Gdy zgłodniejecie koniecznie udajcie się do jednej z restauracji w malowniczej dzielnicy Trastevere, której restauracje uchodzą za najlepsze na świecie, serwując smakowite specjały lokalnej kuchni. Lokale gastronomiczne, przytulne knajpki i bary znajdziecie ponadto na tutejszych placach, w szczególności z tyłu placu Navona i w okolicach placu Monte Testaccio. Wspomniane miejsce to bezwątpienia jedno z centrów nocnego życia w Rzymie. W letnie wieczory poleca się dla ochłody łyk Campo de’ Fiori lub po prostu aperitifu na świeżym powietrzu, a po chwili orzeźwienia przechadzkę po innych placach (np. Rotundo, Di Spaśna przy Hiszpańskich Schodach oraz Santa Maria w dzielnicy Trastevere). Najlepsze lody w mieście dostaniecie w Giolitti na ulicy \ Via Uffizi del Vicario w pobliżu Panteonu. Wielbiciele espresso docenią na pewno rzymskie kawiarenki, wśród których na szczególną uwagę zasługują Antico Caffè della Pace i Canora (obydwie w Centro Sorico), Caffè du Parc w dzielnicy Aventino oraz Caffè de Paris na ulicy Via Veneto.

 

HOTELE W RZYMIE

O zregenerowanie sił po męczącym i pełnym wrażeń dniu zadba bogata baza noclegowa. Począwszy od luksusowych hoteli jak Grand Hotel, Palazzo Hotel, poprzez designerskie, nowoczesne hotele klasy komfortowej, zadbane hotele klasy średniej, przytulne hotele klasy turystycznej aż po zwyczajne pensjonaty - Rzym ugości każdego, niezależnie od preferencji i zasobności portfela.

 

WYNAJEM SAMOCHODÓW W RZYMIE

Wszyscy planujący dłuższy pobyt w Bella Roma (pięknym Rzymie) mogą wypożyczonym samochodem lub tramwajem urozmaicić swój rzymski urlop o wypady do: starego portowego miasta ze słynnymi wykopaliskami – Ostia Antica; słonecznego Tivoli, gdzie przyjezdnych urzekną malownicze dzielnice willowe i parki; pogrzebanych w popiele wulkanicznym i lawie Pompei; czy też do tętniącego życiem Neapolu. Przygotujecie się na całą masę atrakcji Rzymu i jego okolicy, których poznanie trwa dłużej niż kilka dni urlopu.      

 

"Rzym to świat, i potrzeba lat, żeby go poznać”- tak o świętym mieście w swoich pamiętnikach w 1786 roku pisał Goethe. Słowa niemieckiego wieszcza nie straciły na ważności i po dziś dzień doskonale opisują ogrom piękna, którym Rzym wita wszystkich przyjezdnych. Poznajcie choć cząstkę Bella Roma, aby zrozumieć, dlaczego tak wielu pokochało wieczne miasto. Wrzućcie monetę do fontanny di Trevi, a na pewno  jeszcze kiedyś tu wrócicie!

Szczegółowe informacje

Stolica: Rzym
Ludność: 58 126 212
Waluta: 1 Euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: IT
Powierzchnia: 301 340 km²
Powierzchnia lądu: 294 140 km²
Powierzchnia wody: 7 200 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Rzymu

 • lh
 • fr
 • ab
 • ok
 • 4u
 • kl
 • sk
 • ba
 • ap
 • sn
 • lx
 • a3
 • w6
 • af
 • iv
 • ey
 • ju
 • ek
 • ca
 • ci
 • co
 • ly
 • mh
 • am
 • dl
 • bv
 • sk
 • i9
 • ig
 • ma
 • n6
 • u2
 • os
 • ua
 • us
 • aa
 • ac
 • lo
 • az

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Włoch

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE